تبلیغات
KHAKRIZ313.IR - میلاد حضرت علی اکبر(علیه السلام) مبارک..
KHAKRIZ313.IR
نزدیک‌ترین نقطه به دشمن . . .


ابزار و قالب وبلاگ

نظر شما در خصوص پایگاه اینترنتی خاکریز چیست؟
وصیت شهدا
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
پخش زنده حرم حدیث موضوعی
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج)
پیج رنک گوگل

"چــــــــون یازدهــــــــــــــم از مـــــــه شعبــــان آمــــــــد
در شهــــــــــــــــــــــــر مدینه مهـــــــــــــــرتابان آمـــــــد
در بیت حسین بـن علی
(علیه السلام) جشن بپاست
 زیبا پســـــــــــــــری ز لطـــــــــــف سبحـــــان آمـــــــد
او اکـــــــــــــبر اولاد ذکــــــــــــــور مولاســـــــــــــــــــــت
همنام علــــــــــــــی(علیه السلام) آن شــــــــــه والا آمـــــد"

ای سرو بوستان ایستادگی! ای زیباترین گل باغ حسین(علیه السلام)! ای جوان رعنا و رشید حسین(علیه السلام)! ای علی(علیه السلام) را یادگار! ای علی اکبر(علیه السلام)! گلستانی از زیباترین گل‏های فداکاری و دریایی از آبیِ عطوفت را در دل خود جمع داشتی، لوح عاشورا، در انتظارِ قلم شمشیر تو نشسته، تا خاطره ی دلیر مردی‏های بدر و حنین را بر آن نقش نمایی و تمثال قدم‏های رسول خدا(صل الله علیه و آله) را بر پهنه ی کربلا حک کنی. تو که در صورت و سیرت شبیه‏ترین به پیامبـر خیر و برکت(صل الله علیه و آله) بودی، ســـلام و درود بی‏پایان بر صورت و سیرت پیامبر گونه‏ات...

در شروع دهه  ی دوم ماه شعبان
شد به پا جشن ولادت زسوی هاشمیان

جشن میلاد علی(علیه السلام)، اکبر اولاد حسین(علیه السلام)
پسری ماه جبین نور دل فاطمیان

پدرش نام پدر بر پسر خویش نهاد
نام او گشت علی
(علیه السلام) ،نام خوش هر دوران

مادرش بوسه برخسار پسر زد وانگه
داد دست  پدرش بهر اقامه واذان

بسکه زیباست همه یثربیان صف بسته
از برای نظری بر رخ آن جان جهان

رشد می کرد وبرای همه ثابت می شد
رخ پیغمبر ما در رخ او هست عیان

بر پیمبر(صلى الله علیه و آله) چو دل هاشمیان می شد تنگ
می نمودند نگه بر رخ آن ماه نشان

خلق نیکوش شبیه رخ پیغمبر(صلى الله علیه و آله) بود
بهر یادآوری خلق پیمبر
(صلى الله علیه و آله) میزان

مشق جنگاوریش شیوه  ی عباسی شد
آفرین ها بگرفتی زعمویش آسان

صوت زیبای اذانش دل هرکس می برد
وای از آن دم که بخواندی به قرائت قرآن

اسوه ای بهر جوانان همه دورانهاست
زادروزش شده بر حیدریون روز جوان

اولین کس زبنی هاشمیان بود که رفت
بهر جان دادن در کرببلا در میدان

دفن شد پیکر او در جلوی پای پدر
تیر بران خدا را بشدی او پیکان

کی شود کرببلا زائر مولا گردم
بشوم بر سر خوان کرم او مهمان

حضرت علی اکبر(علیه السلام) مولود خانه امامت و پرورده دامان ولایت و نجابت است. تولد او در روز یازدهم شعبان سال 33 هجری در مدینه بوده است.(1) پدرش حسین بن علی(علیه السلام) و مادرش لیلی دختر "ابی مره" بود که از خاندانی جلیل و با شرافت بود. لیلا براى امام حسین(علیه السلام) پسرى آورد، رشید، دلیر، زیبا، شبیه‏ترین کس به رسول خدا(صلى الله علیه و آله) رویش روى رسول(صلى الله علیه و آله)، خویش خوی رسول(صلى الله علیه و آله) و گفت و گویش گفت و گوى رسول خدا(صلى الله علیه و آله). هر کسى که آرزوى دیدار رسول خدا(صلى الله علیه و آله) را داشت، بر چهره ی پسر لیلا مى‏نگریست. تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید: "هرگاه مشتاق دیدار پیامبر(صلى الله علیه و آله) مى‏شدیم، به چهره او مى‏نگریستیم". به همین جهت روز عاشورا وقتى اذن میدان طلبید و عازم جبهه ی پیکار شد، امام حسین(علیه السلام) چهره به آسمان گرفت و گفت: "اللّهم اشهد على هؤلاء القوم فقد برز الیهم غلام اشبه الناس برسولک محمد(صلى الله علیه و آله) خلقاً و خلقاً و منطقاً و کنا اذا اشتقنا الى رؤیة نبیک نظرنا الیه...".

به دلیل این که او بزرگ‏ترین پسر سیدالشهدا(علیه السلام) بود، به علی اکبر(علیه السلام) مشهور شد. البته بعضی هم امام سجاد(علیه السلام) را پسر بزرگ امام حسین(علیه السلام) می‏دانند.

تربیت شایسته امام حسین(علیه السلام) سبب شد که علی اکبر(علیه السلام) به بهترین صفات کمال آراسته شود. اصالت خانوادگی، تربیت و وراثت و کسب علم و فضایل که از عناصر تشکیل دهنده شخصیت هر کس است، در وجود و زندگی او فراهم بود. خلق و خو، رفتار، حرکات، ادب و متانتش در حد اعلای برجستگی و درخشندگی بود. آن گونه که گفته و نوشته‏اند، رفتارش یادآور حرکات و رفتار پیامبر خدا(صلى الله علیه و آله) بود و همین سبب می‏گشت تا در چهره ی او شخصیت پیامبر(صلى الله علیه و آله) را مشاهده نمایند و با دیدن او یاد حضرت رسول(صلى الله علیه و آله) را در ذهن‏ها زنده کنند. علی اکبر(علیه السلام)، نسخه‏ای برابر با اصل، نسبت به رسول خدا(صلى الله علیه و آله) و شاخه‏ای از آن شجره ی طیبه و ریشه ی پاک بود و وارث همه ی خوبی‏های خاندان عصمت و طهارت(علیهم السلام) به شمار می‏رفت.

*فضایل:

علی اکبر(علیه السلام) از جوانی، مجموعه‏ای از خوبی‏ها و فضیلت‏ها و نمونه‏ای روشن از فضایل عترت پاک پیامبر(صلى الله علیه و آله) بود. حتی کسی چون معاویه هم که دشمن خاندان عصمت بود، به فضایل او اقرار داشت. روزی در حضور معاویه سخن از این بود که "رهبری دینی" شایسته ی کیست؟ حاضران گفتند: تو شایسته‏ترینی. ولی خود معاویه گفت: نه، چنین نیست. علی فرزند حسین بن علی(علیه السلام) شایسته‏ترین است، چرا که هم از نسل پیامبر(صلى الله علیه و آله) است، هم شجاعت بنی هاشم در او جلوه‏گر است، هم سخاوت بنی امیه!...(2) ""البته سخاوت بنی‏امیه ادعایی بی‏اساس است"". وقتی از زبان دشمن چنین اعترافی شنیده شود، دوستان چه خواهند گفت؟ این که معاویه در شام، درباره ی او چنین تعبیراتی را بر زبان جاری می‏کند، نشانه ی آن است که آوازه ی کمالات او فراتر از حجاز رفته بود. رابطه ی سرشار از ادب و احترام علی اکبر(علیه السلام) به پدر و علاقه و محبت پدر به فرزند، در همه ی مراحل زندگی این دو الگوی فضیلت وجود داشت و نهایت و اوج آن، در صحنه ی عاشورا دیده می‏شود که به آن اشاره می‏کنیم.

*در رکاب پدر:

تربیت و تأدیب شایسته سبب شده بود، علی اکبر(علیه السلام) همواره در خدمت و اطاعت پدر بزرگوارش باشد و در نهایت ادب، گوش به فرمان و آماده ی جان نثاری شود.

وقتی حادثه ی قیام اباعبدالله(علیه السلام) پیش آمد و امام برای مبارزه با فساد و طغیان امویان، از بیعت با آنان خودداری کرد و از مدینه خارج شد، علی اکبر(علیه السلام) در رکاب و همراه پدر بود و پس از اقامت چند ماهه در مکه، چون امام(علیه السلام) تصمیم گرفت به سمت کوفه و کربلا حرکت کند، علی اکبر(علیه السلام) هم با صلابت و ایمان و عشق، در این کاروان شهادت حضور یافت و سخنانش در طول راه تا رسیدن به کربلا و نقشی که در آن حماسه داشت، ستودنی است.

پی نوشت :

1- عبدالرزاق المقرم، علی الاکبر(علیه السلام)، ص 12.

2- مقاتل الطالبیین، ص 31. بعضی هم این سخن را درباره ی "علی بن الحسین امام سجاد(علیه السلام)" دانسته اند.


نوشته شده توسط : قرارگاه جهاد فرهنگی، طبقه بندی شده در :اهل بیت(علیهم السلام) , مناسبتها ,