تبلیغات
KHAKRIZ313.IR - واکنشها به اشعار حماسی دکتر میثم مطیعی..
KHAKRIZ313.IR
نزدیک‌ترین نقطه به دشمن . . .


ابزار و قالب وبلاگ

نظر شما در خصوص پایگاه اینترنتی خاکریز چیست؟
وصیت شهدا
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
پخش زنده حرم حدیث موضوعی
روزشمار غدیر مهدویت امام زمان (عج)
پیج رنک گوگل

"دکتر وحید یامین پور: شعرا و مادحین و سخنرانان انقلابی جوان، باید جایگزین مناسک گراهای کم اثر و بی هیجان بشوند، تا چند بیت مودبانه که خطاب به دشمنان اسلام و ایران قرائت می شود، اعجاب انگیز نباشد، وقتی نهادهای انقلابی از استاندارد فاصله بگیرند، طبعاً رهبری دستور آتش به اختیار را ابلاغ می کنند"

حاشیه سازی های پی در پی و به انحراف کشاندن افکار عمومی از محقق نشدن برخی وعده های مسئولین، به واسطه چند بند شعر و انتقاد سیاسیِ درون گفتمانی که حاکی از پویایی امت است، منشأ و مبدایی ندارد جز، اتاق های فکر دشمنان خارجی و داخلیِ این انقلاب. کسانی که درصدد هستند با تشنج و بلوا عطف توجه به نقاط ضعف در برخی سیاست های شکست خورده¬ی گذشته و حال را به دوقطبی شدن های سیاسی تبدیل نموده و فرصت نقد عالمانه اشتباهات و جبران آن در آینده را از ملت و مسئولین به یغما برند. 

به گزارش خاکریز، حوادث روزهای گذشته، به درستی نشان داد که "آزادی بیان" و "زنده باد مخالف من" شعارهایی‌اند که تنها کاربردشان در ایام انتخابات و برای کسب آراء بیشتر است. دکتر حاج میثم مطیعی، در روز عید سعید فطر، با مداحی حماسی خود، به واقعیت‌های برجام و سیاست خارجی دولت یازدهم پرداخت و این مسئله با نارضایتی و عصبانیت‌ طرفداران دولت همراه بود...

محمدمهدی عبدالهی، پیرامون شعری که توسط چند شاعر انقلابی سروده شد و در روز عید سعید فطر توسط حاج میثم مطیعی خوانده شد نوشت: شعرى که توسط برادران متعهد و انقلابیم سروده شده بود و قبل از نماز عید سعید فطر، توسط برادر عزیزم حاج میثم مطیعى قرائت شد، بسیار پر شور ،حماسى ،عدالتخواهانه ،تحسین برانگیز و قابل دفاع بود. کما اینکه بعد از پایان هر بیت صداى تکبیر و تشویق حاضران در مصلى به گوش مى رسید. در مورد شعر عید، حرف هاى زیادى چه موافق و چه مخالف زده شد، ولى به نظر بنده، از ویژگى هاى برجسته ی شعر عید، مفاهیم و معانى و مضامین گسترده ی موجود در آن با حفظ ارتباط عمودى ابیات مى باشد.

ابیاتى در قالب نقد آورده شده بود، ولى این بدان معنى نبود که کل شعر، شعر اعتراضى و نقادانه باشد، بلکه هم درون مایه ی دینى،هم اخلاقى، هم اجتماعى، هم حماسى و هم اعتراضى داشته و البته به شخص یا گروه خاصى هم اشاره نداشته است. البته اگر نقدى در بعضى از ابیات آن آورده شده است، بسیار منصفانه و مؤدبانه و دلسوزانه بود و در هیچ بیتى از آن، هیچگونه توهینى به دولت محترم و مسئولین مشاهده نشده است. از لحاظ فنى و ادبى هم کاملاً قابل دفاع است. البته باید در نظر داشت بوطیقاى شعر هیئت با شعر ارائه شده در انجمن هاى ادبى اندکى متفاوت است و این بدان معنى نیست که شعر مذکور فاقد آرایه هاى شعرى مى باشد، بلکه به اقتضاى جمعیت و زمان و محل برگزارى نماز و ...ایجاب مى نماید اینچنین باشد. مداح محترم را نیز به خوبى مى شناسم. هیچگونه انگیزه ی شخصى و مغرضانه و...نداشته و در صدد حمایت محض از ولایت و همچنین نزدیک کردن دل ها به رهبرى و آرمان هاى ایشان مى باشد.

میثم مطیعى صداى محرومان و مستضعفان و رنج کشیدگان در روز عید سعید فطر بود و از این تریبون، جهت بازگو کردن دردها و رنج هاى مردم، به خوبى و بدون هرگونه توهینى بهره برد و اینجاست که رهبر معظم انقلاب به خوبى اشاره کرده اند: مطیعى از رویش ها و برکات انقلاب است.

این هجمه هاى گسترده علیه مداح دلسوز و انقلابى و همچنین شاعران متعهد و انقلابى، به هیچ عنوان به صلاح کشور نیست، بلکه کسانى که چنین توهین هاى سخیفى را به راه انداخته اند، خواسته یا ناخواسته، جریان مقدس شعر انقلاب را نشانه رفته اند، تا دیگر بار کسى جرأت سرودن و خواندن اشعار به روز و انقلابى را نداشته باشد. حال آنکه رهبر ادیب انقلاب، همواره نسبت به سرودن اشعار متعهد، دغدغه مند، موضع مند، انقلابى و به روز و همچنین حمایت همه جانبه از مظلومان و محرومان عالم تاکید داشته و دارند. از جمله قضایاى برجام، بدعهدى آمریکا، جنایات ظالمان در یمن و بحرین و فلسطین و کشمیر و ... جنایات آل سعود و ...که اینها مى بایستى با زبان شعر بازگو شوند.
از برکات شعر عید فطر از منظر دیگر، موضع مند بودن و زنده بودن آن است و تشویق و تکبیر حاضران حاکى از آن است که هنوز شعر در بین مردم از جایگاه ویژه اى برخوردار است و اینجاست که رهبرى معظم فرموده اند: گاهى یک بیت شعر کار ساعت ها بحث مستدل را مى نماید و تاثیرگذارى آن بیشتر است و این اهمیت شعر را مى رساند.
چه خوب است مسئولین محترم و جناح هاى مختلف، به جاى ناراحتى و عصبانیت و فرافکنى، این نقدهاى دلسوزانه را که توسط سربازان جبهه ی فرهنگى انقلاب در قالب شعر ارزشى بازگو شده است را به فال نیک گرفته و با تلاش و همت مضاعف و روحیه جهادى، ان شاءالله در رفع مشکلات و معضلات موجود کشور، اقدام و عمل نمایند و امید است توفیق الهى یار و مددکارشان باشد.
در پایان به برخى از نمونه هاى برکات نقد از منظر رهبرى انقلاب اشاره مى نمایم:

* انتقاد در جامعه چیز خوبى است. زیرا انتقاد موجب مى شود انتقاد شونده بتواند نقاط قوت و ضعف خود را بفهمد و این به پیشرفت کار کمک مى نماید.(٨١/٤/٥)

* از انتقاد نه بترسید و نه خشمگین و ناامید شوید. اینطور نباشد که اگر روزنامه یا شخصى به بخشى از بخش هاى دولت، یا به کارى که دولت پدید مى آورد انتقاد مى کند، مسئولان آن بخش یا مسئولان دولتى سراسیمه شوند.(٨١/٦/٤)

* انتقاد به معناى تضعیف نیست. اگر دلسوزانه و منصفانه باشد کمک هم مى نماید.(٨١/٦/٤)
* براى شنیدن نقد،سینه ی گشاده و روى باز و گوش شنوا داشته باشید. هیچ ضررى نمى کنید از اینکه از شما انتقاد کنند.(٨٨/٦/١٨)
* از انتقاد اصلاً عصبانى نشوید و از آن استقبال نمایید(٨٦/٦/٤)

و من الله التوفیق

در همین راستا دکتر وحید یامین پور مجری مطرح صدا و سیما نیز در یادداشتی نوشت: یکی از دلایل واکنش ها به شعر میثم مطیعی را وضعیت نمازهای جمعه و عید می دانم. نماز جمعه در سال های پس از انقلاب کانون جوشش روحیه و تفکر انقلابی بوده است، ولی در غیرمواردی که توسط رهبر معظم انقلاب اقامه می شود، به تدریج به مناسکی کم اثر، تکراری و غیر جذاب بدل شده است. تا آنجا که حجم و شدت "تکبیر" به عنوان نشانگان شور انقلابی هم به آشکارا کاهش می یابد. حالا پس از مدتها نماز عید به عنوان مهمترین گردهمایی مومنانه و انقلابی با شعری به نقطه ی استاندارد و نمونه ی اصیل نخستینش در صدر انقلاب نزدیک شده، تا آنجا که مومنان هیجان زده و بسیار شبیه به روزهای نخستین گردهمایی های انقلابی به جای تکبیر، کف زدند و "صحیح است" گفتند. این همان نقد همیشگی به تبدیل شدن فرهنگ جوششی انقلابی به مناسکی متصلب و خشک است.

خطاب اصلی با ستادهای نماز عید و جمعه و شورای هماهنگی تبلیغات است. میثم مطیعی استاندارد عمل کرده، ولی مناسک گراها سالهاست مدل های دیگری را جایگزین استانداردها کرده اند. مراسم عید فطر امسال می تواند برای همه ی مصلاهای ایران آغاز فصل جدیدی باشد. شعرا و مادحین و سخنرانان انقلابی جوان، باید جایگزین مناسک گراهای کم اثر و بی هیجان بشوند، تا چند بیت مودبانه که خطاب به دشمنان اسلام و ایران قرائت می شود، اعجاب انگیز نباشد. وقتی نهادهای انقلابی از استاندارد فاصله بگیرند، طبعاً رهبری دستور آتش به اختیار را ابلاغ می کنند.

*فارس، رجابرچسب ها : میثم مطیعی ,  وحید یامین پور ,  محمد مهدی عبدالهی , 
نوشته شده توسط : قرارگاه جهاد فرهنگی، طبقه بندی شده در :سیاسی ,